Odkryj wspomnienia

Usiądź wygodnie i ruszaj w podróż!

POM Piotrowice Najstarsze nagranie! PERŁA!

Na zakończenie naszego cyklu „Kiedyś to było” mamy dla Was prawdziwą perłę wśród archiwalnych nagrań!

Odkryta w 2017 roku przy okazji pracy nad widowiskiem „Oranżada w słońcu. Lato w teatrze” taśma, to unikat! Zdigitalizowana i zachowana dla potomnych.

Wyjątkowe ujęcia, ludzie, imprezy! Piotrowice, jakie pamiętają tylko starsi mieszkańcy!

Niestety na taśmie nie został zarejestrowany dźwięk. Jednak mimo wszystko jest to unikatowe nagranie warte zobaczenia!

🧡 Widowisko „Oranżada w słońcu. Lato w teatrze” https://youtu.be/ubiqFmbFdBo

1997 r. Ślubowanie na pierwszoklasitę
Bystrzyca Stara

Świetna pamiątka dla osób urodzonych w 1990 roku uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Starej!

Uroczystość pasowania na ucznia i uczennicę klasy pierwszej!

199x r. Turniej Sołectw
Bystrzyca Stara vs. Bystrzyca Nowa

W jedną z czerwcowych niedziel przy remizie OSP w Bystrzycy Starej odbył się rekreacyjno–sportowy Turniej Sołectw pomiędzy Bystrzycą Starą a Bystrzycą Nową.

Jego uczestnicy musieli zmierzyć się w takich konkurencjach jak: wyścigi na szczudłach, podnoszenie ciężarków, wbijanie gwoździ na czas czy też rzuty do celu.

Dla publiczności przygotowano również część artystyczną w wykonaniu uczniów SP w Bystrzycy Starej, wybory miss oraz zabawę taneczną.

1992 r. Dożynki Gminne
Strzyżewice

W 1992 roku ze względu na pogodę Gminne Święto Plonów odbyło się w budynku Urzędu Gminy w Strzyżewicach.

Mszę Świętą w intencji rolników odprawił ks. Andrzej Jurczyszyn.

Tradycyjnie złożono u stóp ołtarza wieńce wykonane przez delegacje sołeckie a także podzielono się chlebem przyniesionym przez starostów Dożynek.

W części artystycznej zaprezentowali się między innymi: Koło Gospodyń Wiejskich z Kiełczewic Górnych, uczniowie ze SP w Bystrzycy Starej i Zespół Pieśni i Tańca z Pszczelej Woli.

1992 r. VI Gminny Zjazd OSP
Strzyżewice

20 maja 1992 roku to kolejna data z naszego archiwum.

Tego dnia w Strzyżewicach zebrali się druhowie OSP na VI Gminnym Zarządzie Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Strzyżewice.

Program spotkania obejmował między innymi sprawozdanie z działalności ustępującego Zarządu Gminnego, wybór nowych władz, podjęcie uchwał oraz wręczenie medali zasłużonym strażakom.

1997 r. Teatr Młodzieżowy „Rysa”
fragment spektaklu
Piotrowice

Czy ktoś z was pamięta teatr młodzieżowy o nazwie „Rysa”?

Właśnie 6 kwietnia 1997 roku w GZOK-u odbyła się premiera przygotowana przez ten teatr.

Była to sztuka pt. „Sceny z życia smoków” wg. Beaty Krupskiej.

1993 r. Uroczystość otwarcia nowego skrzydła SP. w Rechcie

W samo południe, w sobotę 20 listopada 1993 roku, przecięciem wstęgi rozpoczęła się uroczystość otwarcia pachnącego jeszcze świeżą farbą nowego skrzydła Szkoły Podstawowej w Rechcie.

Rozbudowa szkoły trwała od 1986 roku.

Dzięki staraniom ówczesnych władz szkoły oraz gminy pozyskano dotację w wysokości 700 mln zł. (przed denominacją złotego) z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, co w połączeniu ze środkami z kuratorium i dotacjami z budżetu Rady gminy Strzyżewice pozwoliło doprowadzić do zakończenia rozbudowy w planowanym terminie.

1997 r. Dożynki Gminne
Kiełczewice Górne

14 września 1997 roku przy szkole podstawowej w Kiełczewicach Górnych odbyły się kolejne Dożynki gminne.

Wśród zaproszonych gości znalazł się między innymi prof. Wiesław Chrzanowski- ówczesny Marszałek Senatu.

Jak to podczas takiego święta bywało i tym razem nie zabrakło wieńców dożynkowych, licznych delegacji i oczywiście części artystycznej.

Mszę świętą odprawił ks. Roman Łaska wraz a kazanie wygłosił ks. Andrzej Mizura.

199x r. Piotrowickie Spotkania z Talią i Melpomeną
Spektakl „Żabusia”

Spektakl pt. „Żabusia” Gabrieli Zapolskiej zagościł na deskach Gminno- Zakładowego Ośrodka Kultury w Piotrowicach podczas jednych ze Spotkań z Talią i Melpomeną. Przygotowali go uczniowie z VIII LO w Lublinie.

199x r. Przegląd artystyczny szkół z terenu gminy Strzyżewice
Piotrowice

I ponownie przenosimy się w lata 90- te.

Trzy szkoły z terenu Gminy Strzyżewice zaprezentowały się podczas przeglądu artystycznego Szkół Podstawowych zorganizowanego przez Gminno – Zakładowy Ośrodek Kultury w Piotrowicach.

Były to: Szkoła Podstawowa w Osmolicach, Żabiej Woli i Bystrzycy Starej.

Każda ze szkół prezentujących się na piotrowickiej scenie pokazała swój dorobek artystyczny. Były tańce, prezentacje wokalistów i recytatorów oraz krótkie scenki teatralne.

1990 r. 25 lat OSP Bystrzyca Stara

Mamy rok 1990. Mija właśnie 25 lat od założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Bystrzycy Starej.

Na placu przy remizie odbywa się uroczystość jubileuszowa. Biorą w niej udział zaproszeni goście, jednostki OSP z ternu Gminy Strzyżewice i miejscowa ludność.

To właśnie 26 września 1965 roku na wiejskim zebraniu powstała inicjatywa powołania straży w Bystrzycy.

Nowo powołana jednostka obejmuje swoim działaniem wsie: Bystrzyca Nowa, Bystrzyca Stara i Kajetanówka.

1993 r. Dożynki Gminne
Piotrowice

Mamy rok 1993, sierpień. W Piotrowicach na stadionie odbywają się Gminne Dożynki.

Jest część oficjalna, artystyczna i oczywiście ta mniej oficjalna dla wszystkich zaproszonych przez wójta gości.

Nagle nad głowami wszystkich zgromadzonych na uroczystości zbierają się czarne chmury z których zaczyna padać obfity deszcz. Wszyscy przenoszą się do budynku GZOK, gdzie dalej trwają prezentacje artystyczne.

Ale w tym samym czasie na płycie boiska ramię w ramię ofiarnie ratują sprzęt nagłaśniający przed zamoknięciem  między innymi ówczesny wójt gminy Krzysztof Chmielik i dyrektor GZOK Tadeusz Otrocki.

Jest jeszcze historyjka o tym jak przez niedopatrzenie kierowcy wieniec wraz z delegacją z Żabiej Woli nie dotarł na uroczystość dożynkową. Ale tego Państwo w tym materiale nie zobaczą

1995 r. VII Wojewódzki Przegląd Dziecięcych Zespołów Plastycznych
materiał TV Lublin

2 grudnia 1995 roku w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie została otwarta wystawa VII Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dziecięcych Zespołów Plastycznych.

Zgromadzono około 300 prac z zespołów plastycznych działających przy miejskich, osiedlowych i gminnych ośrodkach kultury  Lubelszczyzny.

Spośród czternastu instruktorów pracujących w tych ośrodkach wyróżniono ośmiu. Wśród nich znalazł się instruktor plastyczny pracujący w Gminno-Zakładowym Ośrodku Kultury w Piotrowicach Szczepan Kasiura.

Na wystawie można było podziwiać między innymi prace dzieci z Gminy Strzyżewice wykonane tzw.  techniką linorytu.

Z tej okazji powstał także katalog prac przygotowanych pod okiem instruktorów. Relację z tego wydarzenia przygotowała lubelska telewizja.

1995 r. II Gminny Festiwal Rodzin Muzykujących
Piotrowice

W latach 90–tych ubiegłego wieku powstał pomysł na zorganizowanie Festiwalu w którym wezmą udział  rodziny zamieszkałe w Gminie Strzyżewice i posiadające uzdolnienia muzyczne.

Pierwsza taka impreza odbyła się w 1994 roku.

3 lutego 1995 roku, w ówczesnym Gminno-Zakładowym Ośrodku Kultury w Piotrowicach odbył się II Gminny Festiwal Rodzin Muzykujących.  Trzy rodziny zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i instrumentalne.

W drugiej edycji festiwalu wystąpiły rodziny Drelichów, Kazułów i Wróblów. A nagrody jakie otrzymali warte były…. miliony.

1990 r. Przekazanie i poświęcenie nowego sztandaru dla SP w Rechcie

11 listopada 1934 roku Szkoła Podstawowa w Rechcie obchodziła podwójną uroczystość, a mianowicie poświęcenie sztandaru szkolnego oraz nadanie imienia szkole.

Po wojennej zawierusze szkoła zaprzestała używać imienia swego patrona, sztandar został ukryty a później  jako największa relikwia został zdeponowany w klasztorze oo. Paulinów na Jasnej Górze .

Po 66 latach w I numerze „Kompresu” z lutego 1990 roku ukazała się następująca informacja: „Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Rechcie na swoim posiedzeniu w dniu 24 stycznia 1990 roku podjęła uchwałę o przywróceniu szkole imienia Józefa Piłsudskiego. Decyzja zapadła większością głosów.”

Od tej chwili można było używać pełnej nazwy: Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rechcie. Został również poświęcony nowy sztandar będący repliką oryginału.

199x r. Mały Konkurs Recytatorski
Piotrowice

Mały Konkurs Recytatorski to jedna z imprez, które w naszej placówce kulturalnej są organizowane do dnia dzisiejszego.

Były czasy, gdy w eliminacjach gminnych uczestniczyła ponad setka młodych recytatorów.

Jednak te czasy już minęły bowiem zainteresowanie kulturą żywego słowa znacznie się zmniejszyło co oczywiście przełożyło się na ilość prezentacji.

Film przedstawia jeden z konkursów, z początku lat 90- tych.

2007 r. Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek
Puławy

„Dom Chemika” w Puławach od wielu lat jest organizatorem Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

Początkowo miał on zasięg wojewódzki ale obecnie uczestniczą w nim także młodzi wokaliści z całej Polski.

Również wychowankowie Centrum Kultury i Promocji w Piotrowicach od wielu lat biorą udział w tym przedsięwzięciu. Niejednokrotnie uczestnikiem tych wydarzeń był między innymi zespół wokalny  „Kropeczki”, który dawniej reprezentował CKiP w Piotrowicach na wielu imprezach i festiwalach wyśpiewując liczne nagrody i wyróżnienia. Jest rok 2007.

Zespół pod opieką Pana Marcina Mączki – ówczesnego instruktora za kolędy „Czem” i „Jezus malusieńki” zdobywa drugie miejsce  wśród zespołów wokalnych. Wśród laureatów są także Katarzyna i Bartłomiej Kawałek.

1994 r. Turniej Gmin
Strzyżewice vs. Niedrzwica Duża
Piotrowice

Przenieśmy się do roku 1994. Sceneria piotrowickiego parku a dokładnie boisko.

Jest niedziela 18 września, godz. 13. 30. Dopisało wszystko na czele z pogodą. Trybuny wypełnione do ostatniego miejsca. I zaczęło się.

Pojedynek wójtów, mecz futbolowy „Pań płci żeńskiej”, wyścigi policjantów, leczenie na odległość (czy coś Państwu to mówi w nawiązaniu do obecnych czasów?), łapanie ryb…  na sucho i inne równie frapujące konkurencje.

Te i wiele innych pojedynków można było zobaczyć podczas zaciętych zmagań gmin Strzyżewice i Niedrzwica.

Turniej był kolejną inicjatywą obydwu gmin, po przedsięwzięciach inwestycyjnych takich jak gazociąg i kulturalnych jak Gazeta „Kompres”.

1994 r. Mikołajkowy Turniej Przedszkolaka
Piotrowice

A teraz coś dla dzisiejszych trzydziestolatków, którzy uczęszczali do przedszkoli w Piotrowicach i Osmolicach.

Pamiętacie  pewne wydarzenie z 4 grudnia 1994 roku w hali sportowej Zespołu Szkół Techniki Rolniczej w Piotrowicach? Odbył się wtedy Mikołajkowy Turniej  Przedszkolaków.

Przy ogromnym dopingu rodziców i starszego rodzeństwa pokonywaliście kolejne szczeble turniejowej drabiny. Niektóre konkurencje naprawdę wymagały szczególnych zdolności i umiejętności. A i zabawy przy tym było co niemiara. Prawda?

1991 r. Wieczornica w 73. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę
Piotrowice

Kolejny film jaki chcemy Wam pokazać został nakręcony 12 listopada 1991 rok.

Tego dnia w wypełnionej do ostatniego miejsca sali kinowej Gminno- Zakładowego Ośrodka Kultury w Piotrowicach odbyła się Wieczornica poświęcona 73 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Wzięli w niej udział: Orkiestra Dęta z  Piotrowic, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Starej, Szkoły Podstawowej w  Osmolicach i uczniowie z ZSTR w Piotrowicach.

1992 r. Spotkanie z autorami zbioru
„Nieśmiałe stawiam słowo”
Piotrowice

W 1992 roku Gminno-Zakładowy Ośrodek Kultury w Piotrowicach wydał zbiorek, w którym znalazły się utwory napisane przez mieszkańców Gminy Strzyżewice.

Zbiorek nosi nazwę „Nieśmiałe stawiam słowo”. Znalazły się w nim utwory bardzo osobiste. Wiele z nich to ludzkie dole i niedole. Są też takie, które nawiązują do piękna Naszej Małej Ojczyzny a także takie, które posiadają wątek religijny.

Poniższy film przedstawia fragment grudniowego spotkania z twórcami, których pasją było pisanie.

1991 r. Uroczystość w ramach podziękowań dla Tadeusza Betiuka
z okazji przejścia na emeryturę
Piotrowice

Film nawiązuje do wydarzenia, które miało miejsce  w lutym 1991 roku.

Dla wszystkich pracowników POM—u  był to czas pożegnania. Bowiem po 32 latach pracy w tym zakładzie pracy Dyrektor Tadeusz Betiuk postanowił z dniem 31 grudnia 1990 roku przejść na zasłużoną emeryturę.

W sali kinowej Gminno- Zakładowego Ośrodka Kultury w Piotrowicach zgromadzili się  zaproszeni goście, pracownicy i mieszkańcy Piotrowic aby podziękować człowiekowi, który niemal całe swoje zawodowe życie poświęcił pracy w POM-ie.

Dyrektora Tadeusza Betiuka nie ma już z nami, ale pozostał w naszej pamięci i na tych filmowych kadrach sprzed 30 lat.

1990 r. Dożynki Gminne
Strzyżewice

Oto następna data, która zapisała się w historii Gminy Strzyżewice.

Mamy 9 września 1990 roku. W tym dniu odbyła się kolejna odsłona Gminnego Święta Plonów.

Plac przy Urzędzie Gminy w Strzyżewicach zgromadził tłumy na uroczystości.

Ale w tym dniu nie tylko świętowano zakończenie prac żniwnych na polach. Uczestnicy uroczystości byli również świadkami poświęcenia krzyży i budynku strzyżewickiego Urzędu Gminy.

1995 r. „Dni miejscowości – Strzyżewice”
Wójt vs. reszta świata!

Zachęcamy do obejrzenia filmu z kolejnego wydarzenia. Tym razem przenosimy się do czerwca 1995 roku.

Jedną z imprez, które często planowano w działalności GZOK-u były „Dni miejscowości”.

Film przedstawia „Turniej rekreacyjno – sportowy” zorganizowany w ramach „Dni Strzyżewic”. Po jednej stronie wójt Gminy Strzyżewice- Krzysztof Chmielik wraz z pracownikami urzędu, po drugiej Petenci.

Jazda na rowerze z zamkniętymi oczami, chodzenie na szczudłach, skakanie na skakance- to tylko część z konkurencji z którymi przyszło się zmierzyć uczestnikom. Kto wygrał?

199x r. Spotkania Poetów
Piotrowice

Były czasy, gdy poeci z Lubelszczyzny- czyli „kwiat lubelskiego parnasu”, gościli w progach Gminno- Zakładowego Ośrodka Kultury w Piotrowicach.

Miało to miejsce między innymi podczas  piotrowickich zaduszek poetyckich jak i spotkań świętojańskich.

Była to okazja dla piotrowickiej publiczności do spotkań oko w oko z  autentycznymi  twórcami i prawdziwą poezją.

Gośćmi spotkań byli między innymi  Zbigniew Dmitroca nazywany w światku lubelskich literatów  „księciem poezji”  i Jan Kondrak – lubelski bard.

2005 r. Piotrowickie Spotkania z Talią i Melpomeną

2 października 2005 roku w Centrum Kultury i Promocji w Piotrowicach odbyły się Piotrowickie Spotkania z Talią i Melpomeną.

Było to teatralne święto na którym spotykały się najlepsze teatry obrzędowe, dziecięce i młodzieżowe z województwa lubelskiego.

Dla widza stwarzało to możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawieniem i z grającymi w nim aktorami a dla aktorów i reżyserów możliwość zaprezentowania efektów swojej pracy jak również wymiany doświadczeń.

W tym przeglądzie udział wzięły między innymi teatry ze Świdnika, Międzyrzecza Podlaskiego, Rudy Solskiej, Lublina i oczywiście z Piotrowic.

1993 r. Uroczystość NMP Polski i św. Floriana (OSP Piotrowice)
Bystrzyca Stara

3 maj 1993 roku – Uroczystość Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, niezapomniana rocznica Konstytucji Majowej, wreszcie wigilia św. Floriana – patrona strażaków.

Jak w jedno zawrzeć cześć dla Patronki, patriotyczną, narodową tradycję i piękną obyczajowość pokazali druhowie z OSP Piotrowice wspólnie z parafią Bystrzyca Stara.

Parafia w tym dniu żyła uroczystościami odpustowymi. Parafianie i zaproszeni goście mogli podziwiać dyscyplinę, ład i porządek panujący w szeregach druhów spod znaku św. Floriana.

Tak oto dzięki inicjatywie OSP Piotrowice, duszpasterskiej i organizacyjnej pomocy św. pamięci księdza kanonika Andrzeja Jurczyszyna dane było przeżyć niezapomniane chwile. Przypomnijmy je sobie.

1990 r. Pierwsze wolne wybory w gminie Strzyżewice

To było historyczne wydarzenie w powojennej Polsce!

W 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni równe, wolne, powszechne, przeprowadzone w głosowaniu tajnym wybory prezydenckie.

25 listopada głosowano w I turze i 9 grudnia w II turze. W wyborcze szranki stanęło sześciu kandydatów, którym udało się zebrać wymagane 100 tys. podpisów i zarejestrować swoje kandydatury.

Byli to: Lech Wałęsa (lider NSZZ „Solidarność”), Tadeusz Mazowiecki (bezpartyjny) , Roman Bartoszcze (Polskie Stronnictwo Ludowe), Leszek Moczulski (Konfederacja Polski Niepodległej), Włodzimierz Cimoszewicz popierany przez postkomunistów oraz Stanisław Tymiński- reemigrant z Kanady.

W pierwszej turze głosowania żaden z kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości głosów (50% +1), w związku z czym ogłoszono drugą turę, w której o fotel prezydencki walczyło już tylko 2 kandydatów z największą liczbą głosów: Lech Wałęsa( 39,9% tj. ok. 6,5 mln głosów) oraz Stanisław Tymiński (23,10% tj. ok. 3,8 mln głosów).

Druga tura wyborów wyłoniła prezydenta. Lech Wałęsa uzyskał 74,3 % głosów, wygrywając ze Stanisławem Tymińskim.

22 grudnia 1990 roku Lech Wałęsa został zaprzysiężony jako pierwszy polski prezydent wybrany w wyborach powszechnych.

Właśnie to wydarzenie znajduje się również w naszym archiwum. Jak ono przebiegało w Gminie Strzyżewice zobaczcie sami!

1994 r. Gminne Dni Literatury

„Kiermasz dobrej książki”, „II Rajd Śladami Kajetana Koźmiana”, wystawa konkursowa prac uczniów szkół podstawowych pt. „Komiks literacki”- to wszystko miało miejsce podczas Gminnych Dni Literatury, które odbyły się na przełomie kwietnia i maja 1991 roku.

Był to przykład tego, że literatura oprócz swej podstawowej funkcji może być pretekstem do najprzeróżniejszych działań z zabawą włącznie.

2007 r. I Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej
„Lubelski Talent”
Piotrowice

24 marca 2007 roku Centrum Kultury i Promocji w Piotrowicach gościło miłośników polskiej piosenki.

Odbył się tu bowiem I festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Lubelski Talent”.

Warunkiem udziału w konkursie była prezentacja dwóch piosenek z czego jedna musiała być związana z twórcą bądź wykonawcą z terenu Lubelszczyzny.

Tak więc można było usłyszeć takie przeboje jak chociażby „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Konik na biegunach”, „Szczęśliwej drogi już czas”, „Bal wszystkich świętych” i wiele, wiele innych.

Do udziału w pierwszym Festiwalu zgłosiło się ponad czterdziestu wykonawców z różnych zakątków woj. Lubelskiego.

1993 r. Gminne Święto Niepodległości
Pszczela Wola

W ten dzień było wietrznie i mroźno, a był to dopiero 11 listopada. (informacja z Kompres-u nr 9/93).

Tego właśnie dnia 1993 roku w auli Zespołu Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli odbyła się uroczystość Gminnego Święta Niepodległości. Wcześniej jednak w kościele parafialnym w Żabiej Woli miała miejsce msza podczas której modlono się w intencji Ojczyzny.

Na początek publiczność zgromadzona w pszczelowolskim technikum wysłuchała tematycznej pogadanki związanej z historią Tamtych Dni, którą wygłosił ówczesny wicedyrektor Janusz Adam Kamiński.

W części artystycznej można było podziwiać między innymi chlubę gospodarzy czyli Zespół Pieśni i Tańca APIS.

1994 r. Dożynki Gminne
Strzyżewice

Rokrocznie obchodzone rolnicze święto czyli tzw. Dożynki w roku 1994 zorganizowano w Strzyżewicach.

Oprawą obrzędu zajął się Komitet Organizacyjny złożony w większości z radnych. Jak gdyby z urzędu w przygotowaniach uczestniczył zespół GZOK-u.

Delegacji dożynkowej przewodzili starostowie w osobach Teresa Kapica z Kiełczewic i Stanisław Samborski z Pawłowa

1998 r. Spektakle teatralne
„Leśny Bal”, „Koci Koncert”,
„O Kotku, który nie wiedział kim jest”
Piotrowice

Kolejne filmowe kadry dotyczą wydarzenia jakim były eliminacje rejonowe do Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Województwa Lubelskiego.

Na piotrowickiej scenie wystąpiły teatry ze Szkoły Podstawowej w Rechcie, Kiełczewic i Gminno – Zakładowego Ośrodka Kultury w Piotrowicach.

Można było zobaczyć takie spektakle jak chociażby „władca torfowisk”, „Koci koncert”, „Leśny bal” czy bajkę pt. „O kotku, który nie wiedział kim jest”. Był to rok 1998.

2004 r. Piotrowicka Noc Świętojańska

X Bieg Awdańców, X Finał Olimpiady Ekologicznej i „Noc Świętojańska”- to wydarzenia, które zarejestrowała kamera w dniu 20 czerwca 2004 roku.

Jednak nie od początku ten dzień napawał optymizmem. Już od wczesnych godzin rannych chmury nad Piotrowicami nie wróżyły nic dobrego.

Kiedy zbliżała się godzina rozpoczęcia imprezy, kiedy właśnie za Strzyżewic w stronę Piotrowic ruszył Bieg Awdańców, wtedy rozpadało się na dobre.

Nie trwało to jednak długo, ale zdążyło popsuć humory u niejednego optymisty.

Mimo wszystko słońce, które uparcie przebijało się przez chmury wywołało nie ukrywaną ulgę i pozwoliło licznie zgromadzonym uczestnikom imprezy bawić się wyśmienicie do późnych godzin nocnych.